חייגו אלינו : 054-5663924

כיצד לתכנן את מיקום וגודל הדירה הנרכשת

לאחר קבלת ההחלטה לרכוש נכס, אנו עומדים בפני דילמות רבות, כאשר ההחלטה הנכונה יכולה לחסוך לנו כסף רב בעתיד ולמנוע מאיתנו סיבוכים וטרחה מיותרת.

ראשית כל באיזה מיקום לבחור את הנכס? חשוב מאוד להתאים את אזור רכישת הבית לאזור הליבה. זהו בעצם אותו אזור שאדם מבלה בו את רוב היום. בעולם המערבי אחד המדדים לאיכות החיים הוא "נגישות". אם תצליחו לגור בנקודה שממנה "תבזבזו" את מינימום הזמן כדי להגיד לאזורי פעילות שלכם, כך תעלו את איכות החיים. אזור פעילות זהו בעצם מקום העבודה, הגן של הילד, הבית של ההורים, סופרמרקט, מקומות בילוי אהובים, יציאה לנתיב תחבורה ראשי, תחנת אוטובוס או רכבת וכו'. תבחרו מקום שיגרום לכם להיות מינימום בתנועה. הדבר חוסך לא רק זמן יקר אלא גם עלויות תחבורה ודלק, גורם לכם לא להימנע מעשיית פעולות חיוניות ולאורך השנים חוסך כסף רב. במידה ו 2 בני הזוג עובדים במקומות עבודה שונים גיאוגרפית, מומלץ לא לקבל החלטה לרכוש נכס "באמצע הדרך", אלא לנסות לחסוך כמעט לחלוטין נסיעות של אחד מבני הזוג וזאת על מנת לאפשר לו לנצל את הזמן המורווח לאלטרנטיבות ולא להסתפק בפשרה שכל אחד יתרום את חלקו.

איך לבחור את גודל הנכס הנרכש? במידה ומדובר בזוג צעיר ללא ילדים או עם ילד אחד, מומלץ לא לרכוש נכס קטן בתקווה לשיפור דיור עתידי. לשיפור הדיור יש משמעויות כלכליות כבדות החל מהיבטי המיסוי, עלויות שכר טרחת עו"ד, עלויות תיווך ועד הובלה, שיפוץ, עלויות פירעון, העמדת משכנתא חדשה וכו'. ולכן עדיף במידת האפשר לרכוש נכס שיתאים למשפחה בת 5 נפשות (זוהי משפחה ממוצעת בישראל זוג + 3 ילדים). עלות שיפור הדיור יכולה להתבטא ב 100.000 ₪ וזאת מבלי לקחת בחשבון את הפער בין הדירה הנמכרת לבין הנרכשת. כמו כן יש לקחת בחשבון מיקום הנכס מבחינת קומה והתאמת האזור לגידול ילדים.

לעיתים אנו עומדים מול דילמה האם לרכוש נכס קטן וישן במרכז הארץ וקרוב למקום העבודה ולמרכז חיי התרבות והפנאי לבין לרכוש נכס גדול וחדש באזור הפריפריה, אך מרוחק ממקום העבודה ומחיי הפנאי. במקרה כזה אני מציע לעשות חישוב של עלויות אלטרנטיביות, זאת אומרת לחשב את החיסכון המצטבר מפערי עלויות הנכסים והמיסים פחות הפרשי הוצאות שהם עלויות תחבורה, ויתר העלויות. כמובן שחישוב זה לא יוכל לקחת בחשבון את היתרונות והחסרונות שהם בעצם ההרגלים שלנו ולעיתים חשובים לנו יותר מכל חסכון כלכלי.

לסיכום חשוב לומר שבעת רכישת דירה חשוב לשקול בקפידה את כל ההיבטים ולא רק את מחיר הנכס מאחר והחלטה לא נכונה עלולה לעלות לכם לא מעט כסף.

נכתב ע"י מר רוס לוין M.A. כלכלן ומשפטן, מומחה בתחום המשכנתאות, מנהל ובעלים של "רוס לוין ייעוץ משכנתאות ופיננסים" ששימש בעבר כמנהל סניף בנק למשכנתאות ומנהל מרכז משכנתאות טלפוני בנקאי.

www.roslevin.co.il 054-5663924, 054-7554024

 
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
WhatsApp chat